Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
klife shtepie

Kifle Shtëpie ( Receta gatimi nga Julia )

Kifle Shtëpie. Receta gatimit është dërguar nga Julia 25 shtator 2013. Foto © Julia

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Julia klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për briosh klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim klife shtëpie duke ndjekur udhëzimet në vijim

3394 shikime
klife shtepie

Përbërësit

1/2 litra qumësht të vakët
6 lugë sheqer
Pak “tharm” apo e tëenë ndryshe “maja” ( përdoret për zënien e brumit )
1 kg miell
4 vezë
1 dl vaj ( dl = masë matese, 1 deciliter = 1000 mililitër apo 0.100 litër )
pak kripë

Përgatitja

1
Në gjysëm litri qumësht të vakët hidhni 6-të lugë me sheqer, shtojmë edhe tharmin dhe prisni të vijë.
2
Përzieni një kilogram miell, një lugë të vogël kripë, 4 vezë, 1 dl vaj, ia shtoni këtë qumështit dhe prisni që brumi të vijë.
3
Kur brumi të vijë e ngjeshim dhe e ndajmë në 2 pjesë nga të cilat bëjmë 2 petë, të cilat i ndajmë në 8 pjesë.
4
Mbi çdo copë të petës vëmë reçel ose çokokrem
5
I paltojmë pjesët anësore dhe i mbështjellim, duke krijuar kifle.
6
Kiflet i rendisim në tavë, të cilën e kemi lyer me vaj dhe sipër kifleve i lyejm me vezën e rrahur dhe i pjekim. Ju bëftë mirë

Julia ka dërguar në KuzhinaIme.al disa receta receta gatimi me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat gatimit nga Julia.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: