Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
zupa shtëpie

Zupë shtëpie ( Receta gatimi nga Brikena Metaj )

Zupë shtëpie. Receta e gatimit për zupë shtëpie është dërguar nga Brikena Metaj 29 janar 2014. Foto © Brikena Metaj

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim zupë shtëpie duke ndjekur udhëzimet në vijim

6409 shikime

zupa shtëpie

Përbërësit

Për kremin:

1 l qumësht

5 lugë miell

8 lugë sheqer

2 vezë

Për mbushjen:

Biskota ose pandispanjë

Arra ose bajame

Reçel sipas dëshirës

Pana për ëmbëlsira (hopla)

Përgatitja

1

Përgatisim kremin e pastiçerisë: Në një enë (jo alumini) rrahim vezët me sheqer, hedhim miell, pak qumësht dhe I përziejmë. Pjesën tjetër të qumështit e ziejmë dhe kur merr valë shtojmë në të përzierjen. Në fund shtojmë vanilje apo lëkurë limoni, portokalli etj. Nëse dëshironi mund të bëni edhe krem me kakao dhe ta përdorni për dy shtresa.

2

Në fundin e gotës hedhim biskota të thërrmuara, pandispanjë apo kek (sipas dëshirës), mbi të pak reçel, një shtresë me krem pastiçerie, fruta të thata (arra, bajame, stafidhe), nëse dëshironi mund të shtoni edhe fruta të freskëta (mund të përdorni luleshtrydhe mqs sapo kanë dalë). Vendosni sa shtresa të mundeni.
Në fund përfundon me krem pana ta rrahur me mixer. Zbukurohet sipas dëshirës me reçel, luleshtrydhe të freskët, copa çokollate. Vendosen në frigorifer për 20 minuta. Ju bëftë mirë!

Brikena Metaj ka dërguar në KuzhinaIme.al 43 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: