Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Parfe me bajame - Sona Feimi - KuzhinaIme.al

Parfe me bajame ( Receta gatimi nga Sona Feimi )

Parfe me bajame. Receta gatimit është dërguar nga Sona Feimi 13 shkurt 2014. Foto © Sona Feimi

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Sona Feimi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim parfe me bajame duke ndjekur udhëzimet në vijim

968 shikime

Parfe me bajame - Sona Feimi - KuzhinaIme.al

Përbërësit

3 vezë

150 gr sheqer pluhur

200 gr bajame

500 ml pana (krem qumështi)

1 lugë gjelle me vaj

Përgatitja

1

Skuqim bajamet me vaj, pasi ftohen, një pjesë e bëjmë pluhur dhe e përdorim, një pjesë e ruajmë për dekorim.

2

Në një enë rrahim të bardhat e vezëve derisa bëhen të qëndrueshme.

3

Ndërkohë punojmë panën me sheqerin pluhur e kur tëjenë bërë krem i përziej me shumë kujdes me të bardhat e vezëve, shtoj edhe të verdhat, në fund shtoj edhe bajamet. I përziej mirë.

4

Masën e hedh në një tavë me unazë lëviëse dhe e fusim në ngrirjepër 24 orë. E zbukurojmë me bajame ose çokollatë. Ju bëftë mirë.

Sona Feimi ka dërguar në KuzhinaIme.al rreth 10 receta gatimi me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit nga Sona Feimi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: