Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
petulla ne pollce

Petulla në pollçe ( Receta gatimit nga Leonora Kodra )

6508 shikime

petulla ne pollce

Përbërësit

1,5 kg Miell

250 gr Gjalp

6 thelpinj hudhra

Përgatitja

1

Marim një tas hedhim ujin, marim miellin, e përziejm me mikserin deri sa të hollohet

2

Brenda i hedhim dhe një maj luge kripë, në vazhdim vemë një tigan me gjysmën e garruzhdes, e hedhim me kujdes ne tigan kur merr formën e tiganit, e kthejmë kur të jetë gati.

3

Pastaj e heqim, ndërkohë i shtrojmë në tepsi, në vazhdim vemë tiganin ne stof hedhim gjalpin edhe hudhrat e grira brenda, shtojmë gjysem gote uj dhe pak kripë i lemë të zjejn për 5 minuta

4

pastaj i vemë në tepsi petët një nga një dhe hedhim djathin, në vazhdim i spërekasim me përbërsit që bemë në tigan, kjo vazhdon deri sa petët tona të mbarojnë. I futim për 10 minuta në furrë në 250 gradë. Ju bëftë mirë

Receta gatimit është dërguar nga Leonora Kodra 23 shtator 2017. Fotot © Leonora Kodra.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Leonora Kodra klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për petulla klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

 

Leonora Kodra ka dërguar në KuzhinaIme.al 6 receta gatimi me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Leonora Kodra.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: