Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
pastice me mish te grire

Pastiçe me mish të grirë ( Receta gatimi nga Leonora Kodra )

Pastiçe me mish të grirë. Receta gatimit është dërguar nga Leonora Kodra 23 qershor 2015. Fotot © Leonora Kodra.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Leonora Kodra klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për pastiçe klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim pastiçe me mish të grirë duke ndjekur udhëzimet në vijim

5591 shikime

pastice me mish te grire

Përbërësit

1 kg mish viçi i grirë

2 qepë

500 gr salcë

1 kg makarona të trasha

beshamel

2 lugë gjelle me margarinë

2-3 vezë

1.5 qumësht

200 gr. kackavall të grirë

kripë

piper të zi

Përgatitja

1

Përgatisni më përparë mishin e grirë, vini margarinën të shkrihet në zjarr dhe pastaj e hëdhim qepën, e lemë qepën të mari pak ngjyrë dhe nendërkohë hedhim mishin dhe e kaurdisim, pasi e kaurdisim mishin për 5 minuta, i hëdhim salcën, kripën e piperin, e lemë për 15 minuta,

2

pastaj përgatisni beshamelin, hidhni te një tas besamelin, i hedhim 2-3 vezë dhe qumështin, i trazojmë me mikser pasaj marim një tenxhere, hedhim ujin e lemë të valojë, hedhim makaronat dhe i lemë të valojnë për 10 minuta,

3

i shplajmë me ujë të ftohtë dhe i kullojmë, marim tepsinë, e lyejmë me pak vaj pasaj marim makoronat, i shtrojmë në tepsi makaronat serën e parë dhe shtojmë mishin e grirë më pas vemë serën e dytë të makaromave ,

4

më pas hedhim besamelin e përgatitur dhe pastaj i hedhim kaçkavallin të grirë sipër dhe e spërkatim me pak gjalp sipër dhe e pjekim në 250 gradë për 1 orë. Ju bëftë mirë

Leonora Kodra ka dërguar në KuzhinaIme.al 6 receta gatimi me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Leonora Kodra.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: