Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Tortë me bukë - Erjona Balla - KuzhinaIme.al

Tortë me bukë ( Receta gatimi nga Erjona Balla )

Tortë me bukë. Receta gatimit është dërguar nga Erjona Balla 4 dhjetor 2013. Foto © Erjona Balla.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Erjona Balla klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për tortë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim tortë me bukë duke ndjekur udhëzimet në vijim

468 shikime

Tortë me bukë - Erjona Balla - KuzhinaIme.al

Përbërësit

750 gr bukë

2 l qumësht

80 gr kakao e hidhur

2 vezë

450 gr amareta me shije bajame

60 gr gjalp

300 gr rrush i thatë

150 gr sheqer

1 bustinë me vanilje

lëkurën e një limoni të grirë

pak kripë

Përgatitja

1

Bukën e presim në kubikë dhe e thajmë në furrë.
Ne një tas me qumësht të nxehtë shtojmë bukën dhe e lemë të zbutet të gjithë natën duke e trazuar herë pas here që të zbutet mirë.

2

Vendosim në tas me ujë rrushin për 10 minuta.

3

Në tasin ku kemi bukën e shtypim bukën me pirun dhe shtojmë kakaon, gjalpin e shkrirë ne mikrovale, rrushin e thatë, amaretat, vezët, vaniljen, lëkurën e limonit, kripën dhe sheqerin.

4

Lyejmë tepsinë me gjalp dhe me bukë të grirë dhe hedhim brumin, e pjekim për 40 minuta ose deri sa te ndahet torta nga tepsia në 180°.

5

Tortën mbas pjekjes e lemë te ftohet dhe e fusim në frigo për një natë, e servirim shumë të ftohtë.

Erjona Balla ka dërguar në KuzhinaIme.al rreth 100 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Erjona Balla

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: