Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Pastiçe - Erjona Balla - KuzhinaIme.al

Pastiçe ( Receta gatimi nga Erjona Balla )

Pastiçe, një gatim mjaft popullor. Receta gatimit është dërguar nga Erjona Balla 9 tetor 2013. Foto © Erjona Balla.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Erjona Balla klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për pastiçe klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim pastiçe duke ndjekur udhëzimet në vijim

2018 shikime

Pastiçe - Erjona Balla - KuzhinaIme.al

Përbërësit

500 gr makarona

1.5 kg qumësht

10 lugë gjelle me gjizë

7 vezë

1 lugë miell

2 filxhan kafeje me vaj ose gjalp

kripë

Përgatitja

1

Në tenxhere me ujë të nxehtë dhe kripë ziejmë makaronat (gjysem zierje)
pasi i kemi zier i kullojmë dhe i hedhim në tepsinë ku do pjekim pastiçen

2

Në një enë plastike rrahim 5 vezë, shtojmë qumështin, gjizën dhe kripë dhe e hedhim tek makaronat.

3

Në një pjatë rrahim 2 vezë me vaj ose gjalp të shkrirë, miellin dhe ja shtojmë pastiçes lartë.

4

E pjekim për 30-40 minuta në temperaturë 200 gradë.
Ju beftë mirë

Erjona Balla ka dërguar në KuzhinaIme.al rreth 100 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Erjona Balla

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: