Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
kek me karrota dhe arra

Kek me karota dhe arra ( Receta gatimi nga Brikena Metaj )

Kek me karota dhe arra. Receta gatimit për kek me karrota dhe arra është dërguar nga Brikena Metaj 10 mars 2014. Foto © Brikena Metaj

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për kek klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim kek me karrota dhe arra duke ndjekur udhëzimet në vijim

1255 shikime

kek me karrota dhe arra

Përbërësit

400 gr miell,

100 gr gjalpë

100 gr bajame, arra të grira,

300 gr karota të grira,

3 kokrra vezë,

3 lugë gjelle sheqer

Baking power.

Përgatitja

1

Rrahim bashke sheqerin dhe gjalpin në temperaturë dhome. Shtojmë një nga një vezët. Më pas miellin dhe sodën për ëmbëlsira.

2

Rrihen me kujdes derisa të bëhet masa homogjene dhe duke vazhduar përzierjen hedhim arrat dhe karotat e grira.

3

Hedhim në tavë të lyer me pak gjalpë dhe spërkatur me miell që të mos ngjitet.

4

Pjekim në furrë të parangrohur në 180 gradë për 40 minuta. Ju bëftë mirë!

Kategoritë

Brikena Metaj ka dërguar në KuzhinaIme.al 43 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: