Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
kek me bostan

Kek me bostan dhe kajsi ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Kek me bostan dhe kajsi. Receta gatimit për kek me bostan dhe kajsi është dërguar nga Ervina Saliu 18 qershor 2015. Fotot © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për kek klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Eshtë fantastik ja vlen të bëhet / Ervina Saliu

Mësoni si të përgatisim kek me bostan dhe kajsi duke ndjekur udhëzimet në vijim

397 shikime
kek me bostan

Përbërësit

200 gr sheqer ( unë përdor të zi si më i shëndetshëm që është )
100 ml vaj ulliri
3 vezë
500 gr bostan
400 gr miell që fryhet vetë
disa kajsi

Përgatitja

1
Në një tas hedhim 200 gr sheqer ( unë përdor të zi si më i shëndetshëm që është ) me 100 ml vaj ulliri, i rrahim për 5 minuta. Më pas shtojmë 3 vezë dhe vazhdojmë rrahjen për 2 minuta akoma. Grijmë 500 gr bostan, e bëjmë pure, e hedhim te masa që përgatitëm,
2
më pas shtojmë 400 gr miell që fryhet vetë, e punojmë pak akoma dhe më pas e hedhim në formën ku para e kemi lyer me yndyrë, e kemi spërkatur me miell dhe poshtë vendosim kajsi që i kemi ndarë në mes, i qërojmë lëkurën dhe mbulojmë komplet formën poshtë. Hedhim masën, e pjekim në 170 gradë rreth 40 minuta. Ju bëftë mirë
Kategoritë

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: