Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
kek ervina

Kek me luleshtrydhe dhe kakao ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Kek me luleshtrydhe die kakao. Receta e gatimit për kek me luleshtrydhe dhe kakao është dërguar nga Ervina Saliu 2 korrik 2015. Fotot © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për kek klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim kek me luleshtrydhe dhe kakao duke ndjekur udhëzimet në vijim

444 shikime
kek ervina

Përbërësit

3 vezë
200gr sheqer
100 ml vaj ulliri
lëngun e dy portokallave
500 gr miell
1 pako pluhur për pjekje ( baking powder )
100 ml qumësht
15 luleshtrydhe
2 lugë kakao

Përgatitja

1
Në mikser rrahim 3 vezë me 200gr sheqer për 5 minuta. Më pas shtojmë 100 ml vaj ulliri, lëngun e dy portokallave.
2
Në një tas përziejm 500 gr miell me 1 pako pluhur për pjekje ( baking powder ) e shtojme te masa e lëngshme miellin duke i shtuar edhe 100 ml qumësht.
3
E hedhim më shumë se gjysmën në formë, i presim në copa 15 – 15 luleshtrydhe, pjeses tjetër i shtojme 2 lugë kakao, i përziejm dhe e hedhim sipër masës së bardhë. E pjekim në 170 gradë rreth 40 minuta.
Kategoritë

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: