Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
kek3

Kek me shërbet çokollate ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Kek me shërbet çokollate. Receta gatimit është dërguar nga Ervina Saliu 13 shkurt 2015. Fotot © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për kek klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim kek me shërbet çokollate duke ndjekur udhëzimet në vijim

385 shikime
kek3

Përbërësit

3 vezë
gjysë filxhani çaji me sheqer,
1 filxhan çaji me lëng portokalli,
1 filxhan çaji me vaj,
3 filxhanë miell ( që i kemi hedhur brenda 2 lugë te vogla pluhur pjekes, 3 lugë gjelle kakao )
Shërbeti:
2 gota ujë,
1 gotë sheqer,
lëkuren e një limoni,
400 gr çokollatë

Përgatitja

1
Rrahim në mikser 3 vezë me gjysëm filxhani çaj sheqer,
2
më pas shtojmë 1 filxhan çaji me lëng portokalli, 1 filxhan çaji me vaj, 3 filxhana miell qe i kemi hedhur brenda 2 lugë të vogla pluhur pjekës, 3 lugë gjelle kakao, i rrahim për pak minuta akoma dhe e hedhim në tepsi
3
E pjekim në furrë të parangrohur në 180 gradë. Ndërkohë përgatisim shërbetin. Hedhim në tenxhere 2 gota ujë, 1 gotë sheqer, lëkurën e një limoni dhe i ziejm për 10 minuta. Më pas i shtojmë 400 gr çokollatë, e trazojmë mirë sa të shkrihet çokollata, e ziejm 5 minuta akoma, e lemë të ftohet 5 minuta dhe më pas ja hedhim embëlsirës së ftohte. E mbulojmë, e lemë 1 orë dhe servirim
Kategoritë

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: