Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Kek me arra dhe krem

Kek me arra dhe krem ( Receta gatimi nga Yllka Papa )

Kek me arra dhe krem. Receta gatimit është dërguar nga Yllka Papa 11 maj 2015. Foto © Yllka Papa.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Yllka Papa klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për kek klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim kek me arra dhe krem duke ndjekur udhëzimet në vijim

1014 shikime

Kek me arra dhe krem

Përbërësit

Përbërësit për kekun:

2 dhe 1/2 filxhan çaji me miell,

1 filxhan çaji me arra,

1 filxhan çaji me sheqer,

3 vezë,

1 dhe1/2 lugë çaji me baking powder (pluhur për pjekje, peciv, lievito)

1 lugë çaji me baking soda,

1 dhe1/2 lugë çaji me kripë,

2 lugë çaji me vanilje,

1/3 filxhan çaji me vaj vegjetal,

Për kremin:

250 gram gjalp në temperatorë dhome,

250 gram krem djathi,

2 lugë gjelle me kakao,

2 filxhana me sheqer pluhur.

Përgatitja

1

Rrahim vezët me sheqer, i shtojmë vaniljen, kripën, vajin dhe në fund miellin e përzier me baking soda dhe baking powder, shtojmë arrat. E pjekim në temperaturë 180 gradë për 35-40 minuta.

2

Kremi:
Me mixer përziejmë përbërsit, gjalpin, krem djathin, sheqerin pluhur dhe kakaon. E presim kekun në mes, i vemë gjysmën e kremit dhe gjysmën tjetër sipër. Mund ta zbukuroni sipas dëshirës, unë i kam vënë çokollata Lindt.

Yllka Papa ka dërguar në KuzhinaIme.al 31 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Yllka Papa.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: