Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
fergese me melci pule

Fërgesë me mëlçi pule ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Fërgesë me mëlçi pule. Receta e gatimit për fërgesë me mëlçi pule është dërguar nga Leonora Pane 20 korrik 2014. Foto © Leonora Pane

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Leonora Pane klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për fërgesë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Mësoni si të përgatisim fërfesë me mëlçi pule duke ndjekur udhëzimet në vijim

15115 shikime

fergese me melci pule

Përbërësit

600 gr mëlçi pule,

1 qepë,

250 gr gjizë,

3 thelpinj hurdhër,

3 domate (ose 3 lugë salcë domate),

Përgatitja

1

Hidhni në nje tigan vajin dhe qepën e grirë imët dhe lëreni të skuqet, pastaj shtoni mëlçitë të prera në copa të vogla, kur të kenë tharë ujin që lëshojnë mëlçitë hidhni hurdhërën të grirë imët,

2

më pas shtoni domatet të grira imët ose në rende, kur të thahet lëngu i domateve shtoni kripën, gjizën, piperin e zi dhe trazojeni 2-3 herë,

3

më pas shtoni gotën me ujë dhe lëreni të ziejë deri sa të shterojë uji që shtuat ose hidheni në një tavë balte si në foto dhe futeni në furrë 200° për 30 minuta. Ju bëftë mirë

Leonora Pane ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 150 receta gatimi si edhe plot foto me ide të bukura për dekorime pjatash për ditë të veçanta, të gjitha me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit dhe idetë e bukura nga Leonora Pane.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: