Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
qumeshor

Qumështor ( Receta gatimi nga Silvana Belishaku )

Qumështor. Receta e gatimit për qumështor është dërguar nga Silvana Belishaku 18 shkurt 2015. Foto © Silvana Belishaku

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Silvana Belishaku klikoni këtu
  • Për të tjera recata gatimi për qumështor klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Mësoni si të përgatisim qumështor duke ndjekur udhëzimet në vijim

26414 shikime

qumeshor

Përbërësit

4 vezë,

1 lt qumësht,

3 lugë gjelle me miell,

2 lugë gjelle me niseshte,

50 gr gjalp,

4 lugë sheqer,

Përgatitja

1

Rrahim vezët me sheqerin në një tas, më pas hedhim miellin, niseshten dhe pak qumësht, i përziejm mirë sa të bëhet krem, më pas hedhim qumështin e mbetur, i trazojmë,

2

shkrijmë gjalpin në tepsi, e hapim mirë gjalpin sa të lyet tepsia, më pas hedhim përgatijen, e fusim të piqet në furrë të nxehtë 220 gradë. Më pas e lemë te ftohet dhe e servirim. Ju bëftë mirë

Silvana Belishaku ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Silvana Belishaku.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: