Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
kek me arra dhe karrota

Kek me arra dhe karrota ( Receta gatimi nga Silvana Belishaku )

Kek me arra dhe karrota. Receta e gatimit për kek me arra dhe karrota është dërguar nga Silvana Belishaku 19 shkurt 2014. Foto © Silvana Belishaku

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Silvana Belishaku klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për kek klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim kek me arra dhe karrota duke ndjekur udhëzimet në vijim

2567 shikime

kek me arra dhe karrota

Përbërësit

300 gr miell

200 gr sheqer

4 kokrra vezë

150 gr gjalp

2 lugë gjelle qumësht

1 karrotë të madhe

100 gr arra të bluara

1 pako pluhur për ëmbëlsira

pak kripë

Përgatitja

1

Shkrijmë pak gjalpin, e rrahim me mikser me sheqerin, shtojmë vezët, i rrahim mirë, hedhim qumështin, miellin, karrotën e grirë dhe arrat e grira, i hedhim pluhurin fryrës, pak fare kripë,

2

i përziejm mirë dhe i hedhim në tepsi të shtruar me letër kuzhine, e pjekim në temperaturë 180 ° për 40 minuta, më pas e lemë të ftohet, e zbukurojmë sipër me sheqer pluhur ose sipas dëshirës.

Silvana Belishaku ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Silvana Belishaku.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: