Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
pufka

Pufka ( Receta gatimi nga Silvana Belishaku )

Pufka. Receta e gatimit për pufka është dërguar nga Silvana Belishaku 12 janar 2014. Fotot © Silvana Belishaku

Mësoni si të përgatisim pufka duke ndjekur udhëzimet në vijim

4364 shikime

pufka

Përbërësit

400 gr miell,

2 vezë,

100 ml qumësht,

1 fryrës për ëmbëlsira,

pak kripë,

Përgatitja

1

Bëjmë brumin, më pas e lemë të pushojë pak, marim brumin dhe e vemë në tavolinë, e hapim në një petë me trashësi 2 ml, i presim në format që dëshironi, i skuqim në tigan me vaj të nxehtë duke i kthyher shpesh,

2

i vemë në letër kuzhine të heqim vajin, më pas bëjmë shërbetin, 5 gota sheqer 3 gota ujë, karafil, lëkurë portokalli, kur shërbeti të jetë gati ja hedhim pufkave të nxehtë dhe i mbulojmë deri sa të regjen. Ju bëftë mirë

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Silvana Belishaku klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për pufka klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Silvana Belishaku ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Silvana Belishaku.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: