Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
kek me shije portokalli

Kek me shije portokalli ( Receta gatimi nga Vesa Presheva )

Kek me shije portokalli. Receta gatimit është dërguar nga Vesa Presheva 11 shkurt 2013. Foto © Vesa Presheva

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Vesa Presheva klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për kek klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Mësoni si të përgatisim kek me shije portokalli duke ndjekur udhëzimet në vijim

2698 shikime
kek me shije portokalli

Përbërësit

4 vezë
200 gr sheqer
1 sheqer vanilje
1-2 gr kripë
lëngun i gjysëm limoni
lëvoren e gjysëm limoni (në rende)
125 ml vaj
125 ml lëng portokalli (të freskët)
lëvoren e 2 portokajve ( në rende )
3 lugë të mëdha kakao
250 gr miell
1 bakin powder ( pluhur pjekës )

Përgatitja

1
Vezët me sheqer, sheqer vanille, lëvorja e limonit dhe kripa përzihen së bashku. Vaji, lengu i portokalli dhe lëngu i limonit shtohen ngadale. Mielli dhe bakin përzihen dhe shtohen në masë. 1/3 e brumit e ndanë në të shtojmë kakao (kësaj mase i shtoni 1lugë qumësht)
2
Pjesën e brumit pa kakao e hedhim në enë për pjekje pastaj e shtojmë mbi dhe pjesën e brumit me kakao. E përziejmë vetëm pak pjesën sipër. Pjeket në 170 gradë 20-30min. Sipas shijes mbi mund të lyhet me çokolladë ose hidhet sheqer pluhur.

Vesa Presheva ka dërguar në KuzhinaIme.al disa receta gatimi me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit nga Vesa Presheva.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: