Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Qiqrra

Qiqrra ( Revithja ) ( Receta nga Ana )

Qiqrra (Revithja). Receta gatimit është dërguar nga Ana 16 tetor 2013. Fotot © Ana.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ana klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim qiqrra duke ndjekur udhëzimet në vijim

3517 shikime

Qiqrra

Përbërësit

500 gr Qiqra (Revithja),

një qepë,

një lugë miell,

një limon,

një (gote uji) me vaj ulliri,

kripë pak piper,

Përgatitja

1

Pasi kemi larë qiqrat (revithjat) i lemë për 12 orë në ujë të ftohtë në një tas.

2

Në një tenxhere me presion hedhim revithjat në ujë sa të mbulohen dhe një lugë sodë buke i ziejmë për 10 minuta duke i hequr shekumën që del në sipërfaqe (une personalisht nuk i hedh sodë buke por i ziej pak më shumë),

3

hedhim qepën e grirë pa e skuqur dhe kripën, i ziejmë për 40 minuta, shtrydhim limonin dhe e bashkojmë me miellin dhe vajin dhe e hedhim në tenxhere e ziejmë edhe për 8-10 minuta sa të trashet supa sipas dëshirave. Ju bëftë mirë

Kategoritë

Ana ka dërguar në KuzhinaIme.al 10 receta gatimi me fotot origjinale të gatime të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Ana.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: