Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
oriz me pule

Oriz ( rizoto ) me pulë në furrë ( Receta gatimi nga Daniela Pepa )

Oriz ( rizoto ) me pulë në furrë. Receta gatimit është dërguar nga Daniela Pepa 6 prill 2013. Foto © Daniela Pepa

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Daniela Pepa klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me mish pule me oriz klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim oriz me mish pule në furrë duke ndjekur udhëzimet në vijim

2734 shikime

oriz me pule

Përbërësit

1 pulë e vogël rreth 1 kg

oriz i verdhë 200 gr

100 gr bizele

2 karrota të vogla

1 kungull i vogël

1 spec jeshil

1 qepë të madhe

gjalp, kripë, ereza të përziera

pak vaj ulliri

Përgatitja

1

Marim një tenxhere, vemë pulën të ziej pak me ujë dhe kripë, kur të ziej e shikojmë me pirun nëse ngulet atëherë është gati që ta vemë në furrë bashkë me orizin dhe perimet e tjera.

2

Ndërkohë në një tigan përgatisim perimet, në fillim hedhim pak vaj ulliri më pas qepën që e kemi grirë të hollë dhe të vogël, e përziejm mirë e mirë derisa të marrë qepa pak ngjyrë,

3

më pas hedhim specin jeshil që edhe atë e kemi grirë hollë dhe karrotat të grira rrathë-rrathë të vegjël, i kaurdisim së bashku, mbas 2 minutash hedhim kungullin në copa të vogla dhe në fund bizelet, i përziejm së bashku mirë e mirë derisa të skuqen pak fare dhe në fund do hedhim orizin, kripën dhe erezat e përziera, i përziejme sëbashku të gjitha për 2-3 minuta dhe në fund e vemë në një tepsi mesatare,

4

hedhim masën aty dhe sipër i hedhim lëngun e mishit të pulës që është zier dhe sipër vedosim pulën për ta pjekur sëbashku me masën që përgatitëm, sipër pulës hedhim pak gjalp dhe është gati për në furrë, e shikojmë me sy derisa të thithë lëngun e pulës tava atëherë do e heqim dhe është gati. Shpresojmë t’ju pëlqejë, është e shijshme dhe e lehtë. Ju bëftë mirë.

Daniela Pepa ka dërguar në KuzhinaIme.al 25 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Daniela Pepa.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: