Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
liker molle

Liker molle ( Receta gatimi nga Bukurie Nexhipi )

Liker molle. Receta për liker molle është dërguar nga Bukurie Nexhipi 21 nëntor 2013. Foto e huazuar sa per ilustrim

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për pije klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim liker molle duke ndjekur udhëzimet në vijim

740 shikime

liker molle

Përbërësit

600 ml lëng molle

800 gr sheqer

900 ml vodka 40 %

8 lule karafil

25 gr kanellë

Përgatitja

1

I hedhim të gjithë përbërësit në një tenxhere me gjysmën e vodkës dhe vendosim në zjarr, pas valimit i lemë edhe 5 minuta në zjarr të ngadalët dhe e heqim e lemë të pushojë për rreth 10 minuta.

2

Atëherë bashkojmë dhe pjesën tjetër të vodkës, i trazojmë dhe e vendosim përsëri në zjarr për reth 10 minuta. Likeri është gati, e mbyllim në shishe hermetike për rreth 4 javë. Mbas 4 javësh konsumohet dhe ruhet në frigorifer.

Bukurie Nexhipi ka dërguar në KuzhinaIme.al 69 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: