Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
fërgesë me mëlçi - Erjona Balla - KuzhinaIme.al

Fërgesë me mëlçi ( Receta gatimi nga Erjona Balla )

Fërgesë me mëlçi, një recetë gatimi tradicionale. Receta gatimit është dërguar nga Erjona Balla 3 nëntor 2013. Foto © Erjona Balla.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Erjona Balla klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me mëlçi klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim fërgesë me mëlçi duke ndjekur udhëzimet në vijim

2902 shikime

fërgesë me mëlçi - Erjona Balla - KuzhinaIme.al

Përbërësit

500 gr mëlçi viçi (ose pule)

300 gr gjizë

1 spec jeshil

1 spec i kuq

1 qepë të madhe

1 domate

vaj ulliri

kripë, piper.

Përgatitja

1

Në një tigan vemë mëlçinë të ziejë pak me ujë.

2

Ndërkohë që melçia zien përgatisim qepën në një tigan e skuqim, pastaj hedhim 2 specat që janë të prera katrore të vegjël.

3

Më vonë hedhim edhe gjizën, i përziejmë bashkë deri sa merret një ngjyrë, pastaj hedhim mëlçitë pasi janë zier, hedhim kripë, piper dhe pak ujë përsëri që të ziejnë bashkë me gjizën. Kur të jetë gati e hiqni dhe e servirni të nxehtë

Erjona Balla ka dërguar në KuzhinaIme.al rreth 100 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Erjona Balla

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: