Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Bakllava Turke - Dallandyshe Siqeca - KuzhinaIme.al

Bakllava Turke ( Receta gatimi nga Dallandyshe Siqeca )

Bakllava Turke. Receta gatimit është dërguar nga Dallandyshe Siqeca 22 mars 2014. Fotot © Dallandyshe Siqeca.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Dallandyshe Siqeca klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim bakllava turke duke ndjekur udhëzimet në vijim

Bakllava Turke - Dallandyshe Siqeca - KuzhinaIme.al

Bakllava Turke - Dallandyshe Siqeca - KuzhinaIme.al

Bakllava Turke - Dallandyshe Siqeca - KuzhinaIme.al

Bakllava Turke - Dallandyshe Siqeca - KuzhinaIme.al

20026 shikime

Bakllava Turke - Dallandyshe Siqeca - KuzhinaIme.al

Përbërësit

1 kg miell

6 të verdha veze

1 gotë vaj

1 gotë ujë

1 kg arra të grira

½ kg gjalp fshati

Për shërbetin:

1 kg ujë

2 kg sheqer

pak lëng limoni

vanilje

Përgatitja

1

Si fillim, zemë brumin, nëse ka nevojë për më teper uje, ia shtojmë. E mbulojmë atë dhe e lemë të vijë për 2 orë.

2

Pas 2 orësh, e ndajmë brumin në 4 pjesë, ku çdo pjesë e ndajmë në 20 copa, për çdo 10 copë do të formojmë një petë të madhe.

3

E lyejmë tepsinë me gjalp dhe shtrojmë petët, mbasi kemi shtruar 2 petë hedhim një shtresë me arra.

4

Mbasi i kemi shtruar petët Bakllava Turke ( Receta gatimi nga Dallandyshe Siqeca )hedhim gjalpin e shkrirë, e shpërndajmë në mënyrë të njëtrajtshme.

5

Nxehim furrën paraprakisht, fillimisht e pjekim në 150′ për 1 orë, pastaj e ulim temperaturën në 100′. Pjekja merr kohë nga 4-4.5 orë.

6

Pasi bakllava është ftohur, ia hedh shërbetin të ngrohtë. E mbulon me letër alumini tepsinë. Pas 24 orësh është gati për tu shijuar. Ju bëftë mirë

Dallandyshe Siqeca ka dërguar në KuzhinaIme.al 5 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Dallandyshe Siqeca.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: