Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Makarona me karkaleca deti - Dallandyshe Siqeca - KuzhinaIme.al

Makarona me karkaleca dhe shparguj ( asparage ) ( Receta gatimi nga Dallandyshe Siqeca )

Makarona me karkaleca dhe shparguj ( asparage ). Receta gatimit është dërguar nga Dallandyshe Siqeca 18 prill 2014. Foto © Dallandyshe Siqeca.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Dallandyshe Siqeca klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për makarona klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim makarona me karkaleca dhe shpraguj duke ndjekur udhëzimet në vijim

719 shikime

Makarona me karkaleca deti - Dallandyshe Siqeca - KuzhinaIme.al

Përbërësit

250 – 300 gr makarona me vezë

300 gr asparage

1 qepë

2 thelbinj hudhra

10 karkaleca mesatarë

kripë, piper, majdanoz

vaj ulliri

Përgatitja

1

Pastrojmë asparaget dhe i vemë të vlojnë për 5 – 7 minuta. I presim në copa të vogla. Ujin e lemë mënjanë.

2

Karkalecat kur t’i pastrojmë 2 – 3 prej tyre u lemë bishtin pasi salca bëhet me e shijshme.

3

Fërgojme me vaj ulliri qepën e grirë imët dhe hudhrat. Shtojmë karkalecat. Nderkohë vemë makaronat për të zier në ujin e asparageve.

4

Salcës i hedhim kripë dhe piper. Pasi kanë zier makaronat i bashkojmë me salcën.

5

Duhet ta lemë pak të ujshme salcën sepse këto lloj makaronash e thithin ujin shpejt.

6

E zbukurojmë pjatën sipas dëshires me pak majdanoz.

Dallandyshe Siqeca ka dërguar në KuzhinaIme.al 5 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Dallandyshe Siqeca.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: