Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
kek me molle

Kek me mollë ( Receta gatimi nga Ana )

Kek me mollë. Mund edhe të përdorim Ftonj ose Dardha për këtë recetë gatimi. Receta gatimit është dërguar nga Ana 18 prill 2013. Foto © Ana

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ana klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim kek me mollë duke ndjekur udhëzimet në vijim

1549 shikime

kek me molle

Përbërësit

5 vezë,

4 filxhana kafeje me miell,

5 filxhana kafeje sheqer,

1 lugë e gjysëm kafeje me pluhur pjekës,

1 lugë kafeje me vanilje,

1 lugë gjelle kanellë,

1 limoni i grijmë vetëm lëkurën në rende,

250 gr gjalp ose vitam (gjalp që lyhet buka),

4 ose 5 molle (po të jenë jeshile më mirë),

1 filxhan kafeje me rrush i thatë

1 filxhan arra ose bajame të bluara në blender,

1 tepsi me R28 ose formë keku.

Përgatitja

1

Lajmë mollët dhe i presim në feta në mënyrë të barabartë që të piqen njësoj dhe për estetikë i radhisim në tepsi, i hedhim edhe lugën me kanellë dhe limonin që kemi grirë më parë,

2

në një tenxhere shkrijmë gjalpin vemë nje filxhan çaji sheqer por kujdes që sheqeri mos shkrihet shumë dhe të bëhet karamele, këtë lëng e hedhim sipër mollëve, në mikser rrahim vezët me sheqerin derisa sheqeri të shkrihet, dhe pak nga pak hedhim miellin që mielli mos bëhet me kokrriza,

3

e sitim dhe pluhurin pjekës, shtojmë rrushin e thatë dhe arrat ose bajamet e bluara, këtë masë brumi e hedhim sipër mollëve pasi më parë të kemi ngrohur furrën,

4

e pjekim në 180 gradë për 35 minuta ose 40 minuta sipas furrës që kemi. Ju bëftë mirë dhe i uroj suksese ai ose ajo zonjë që do ta bëjë

Kategoritë

Ana ka dërguar në KuzhinaIme.al 10 receta gatimi me fotot origjinale të gatime të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Ana.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: