Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Pancake - Dallandyshe Siqeca - KuzhinaIme.al

Pancake ( Petulla ) ( Receta gatimi nga Dallandyshe Siqeca )

Pancake ( Petulla ). Receta gatimit është dërguar nga Dallandyshe Siqeca 14 prill 2014. Foto © Dallandyshe Siqeca.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Dallandyshe Siqeca klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për petulla klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim pancake ( petulla ) duke ndjekur udhëzimet në vijim

712 shikime

Pancake - Dallandyshe Siqeca - KuzhinaIme.al

Përbërësit

1 gotë e gjysem me miell për çdo përdorim

1 bustinë pluhur për pjekje ëmbëlsirash (baking powder, peciv, lievito)

pak kripë

1 lugë sheqer

1 gotë qumësht

1 vezë

3 lugë gjalp të shkrirë

Përgatitja

1

Në një enë hedhim miellin, kripën, sheqerin, baking powder, i përziejmë mirë. Në mes krijojmë një hapesirë ku hedhim qumështin, gjalpin, dhe vezën.

2

I përziejme derisa masa të bëhet homogjene.

3

Nxehim tiganin (duhet të jetë nga ata që nuk ngjit) hedhim pak gjalp, hedhim nga masa, kur bëhet nga njëra anë e kthejmë nga tjetra.

4

Shërbehen të ngrohta. Mund t’i shoqerojmë me reçel, mjaltë ose nutella. Ju bëftë mirë

Dallandyshe Siqeca ka dërguar në KuzhinaIme.al 5 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Dallandyshe Siqeca.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: