Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Pancake - Dallandyshe Siqeca - KuzhinaIme.al

Pancake ( Petulla ) ( Receta gatimi nga Dallandyshe Siqeca )

Pancake është një nga recetat e gatimit për mëngjes më popullore në Amerikë, shqip petulla. Kjo është një recetë gatimi e thjeshtë dhe e shpejtë të cilën fëmijët e preferojnë shumë. Kjo është një nga 3 recetat e gatimit për pancake dërguar në KuzhinaIme.al.

Pancake ( Petulla )

1189 shikime
Pancake - Dallandyshe Siqeca - KuzhinaIme.al

Përbërësit

1 gotë e gjysem me miell për çdo përdorim
1 bustinë pluhur për pjekje ëmbëlsirash (baking powder, peciv, lievito)
pak kripë
1 lugë sheqer
1 gotë qumësht
1 vezë
3 lugë gjalp të shkrirë

Përgatitja

1
Në një enë hedhim miellin, kripën, sheqerin, baking powder, i përziejmë mirë. Në mes krijojmë një hapesirë ku hedhim qumështin, gjalpin, dhe vezën.
2
I përziejme derisa masa të bëhet homogjene.
3
Nxehim tiganin (duhet të jetë nga ata që nuk ngjit) hedhim pak gjalp, hedhim nga masa, kur bëhet nga njëra anë e kthejmë nga tjetra.
4
Shërbehen të ngrohta. Mund t’i shoqerojmë me reçel, mjaltë ose nutella. Ju bëftë mirë

pancake
Foto © Dallandyshe Siqeca dërguar për KuzhinaIme.al 14 prill 2014

pancake
Foto © Dallandyshe Siqeca dërguar për KuzhinaIme.al 14 prill 2014

pancake
Foto © Dallandyshe Siqeca dërguar për KuzhinaIme.al 14 prill 2014

Receta e gatimit për pancake ( petulla ) është dërguar nga Dallandyshe Siqeca 14 prill 2014. Foto © Dallandyshe Siqeca

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Dallandyshe Siqeca klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për petulla klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Dallandyshe Siqeca ka dërguar në KuzhinaIme.al 5 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Dallandyshe Siqeca.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: