Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
pufka

Pufka ( Receta gatimi nga Ida Stafa )

Pufka është një embëlsirë e thjeshtë popullore e votive 70-80.

Pufka

41489 shikime
pufka

Përbërësit

1 vezë
1 filxhan kafeje me qumësht pluhur
1 filxhan kafeje me niseshte dhe një majë luge sodë buke

Përgatitja

1
Bëhet një përzierje e tyre, i ndajmë në topa të vegjël, i pjekim në tepsi të lyer me gjalp në largësi nga njëra tjetra, lihen të ftohen dhe hidhen në shërbet, fryhen në shërbet.
2
Shërbetin në përgjithësi duhet ta llogaritësh në varësi të enës ku do hidhen ëmbëlsirat, duke marë parasysh që ato do rriten shumë në volum, i hedh gjithmonë shumë pak vanilje, thjesht për aromë. Gjithësesi për ëmbëlsinë e shërbetit mjafton ta bësh sipas dëshirës, shërbeti i hidhet i nxehtë që të fryhen shpejt

Receta gatimit është dërguar nga Ida Stafa 18 shtator 2013. Foto e huazuar sa për ilustrim

 • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
 • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Ida Stafa ka dërguar në KuzhinaIme.al një recetë gatimi.
  • marinela
  • October 21, 2018
  Reply

  po shurupi si behet

  jufka e di un jo pufka

   • KuzhinaIme.al
   • October 22, 2018
   Reply

   Sheqer dhe ujë, masat sipas dëshirës. Jufka janë lloj makaronash, gatim tradicional i Dibrës

    • Kim
    • August 5, 2019
    Reply

    Ju lumshin duart!
    Nga Shqiperia e mesme e jugu poshte Jufka i quan kete embelsire, pavaresisht se Dibra makaronat e bera vete e te gatuara ne furre i quan Jufka.

   • Deni
   • October 22, 2018
   Reply

   Edhe neve ne Korce ju themi jufka

    • Yllka
    • October 22, 2018
    Reply

    Jufka dhe ne Elbasan keshtu i thojne qysh me 1985 me sa mbaj mend

  • ornela
  • November 1, 2018
  Reply

  me falni qumesht pluhur apo sheqer pluhur

   • KuzhinaIme.al
   • November 1, 2018
   Reply

   Qumësht pluhur është ndryshe nga sheqer pluhur 🙂

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: