Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
marmalate pjeshke

Marmalatë pjeshke ( Receta gatimi nga Ela Rexhmati )

Marmalatë pjeshke. Receta gatimit është dërguar nga Ela Rexhmati 21 gusht 2013. Foto © Ela Rexhmati

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Ela Rexhmati klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për marmalatë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Mësoni si te pergatisim marmalatë pjeshke duke ndjekur udhëzimet në vijim

983 shikime
marmalate pjeshke

Përbërësit

1 kg pjeshka,
400 gr sheqer,
lëkurën e një limoni.

Përgatitja

1
Në frigorifer tek ngrirja fusim një pjatë të vogël. Lajmë pjeshkat i grijmë në copa të vogla, shtojmë lëkurën e limonit dhe sheqerin dhe i vendosim në një tenxhere të thellë, në zjarr mesatar për 1 orë 1 e gjysëm.
2
Për të parë nëse është bërë marmalata marim një lugë marmalatë dhe e hedhim tek pjata e vogël që kemi në ngrirje, e lemë per disa çaste të ftohet, nëse nuk bie marmalata është gati. E hedhim në kavanoza. Ju bëftë mirë

Ela Rexhmati ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 20 receta gatimi me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit nga Ela Rexhmati.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: