Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
marmalate kumbulle

Marmalatë kumbulle ( Receta gatimi nga Ela Rexhamti )

Marmalatë kumbulle. Receta gatimit është dërguar nga Ela Rexhamti 15 gusht 2013. Foto © Ela Rexhmati

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Ela Rexhmati klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për marmalatë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Mësoni si te pergatisim marmalatë kumbulle duke ndjekur udhëzimet në vijim

1351 shikime
marmalate kumbulle

Përbërësit

2 kg kumbulla,
1 kg sheqer,
1 lugë kafeje kanellë,
1 kokërr molle.

Përgatitja

1
Lajmë kumbullat, i heqim bërthamën, i ndajmë në 4 dhe i vendosim në tenxhere të thellë, shtojmë mollën e prerë në copa të vogla dhe sheqerin duke i përzier shumë mirë.
2
I vendosim kapakun dhe i vemë të ziejn në zjarr shumë të ulët duke i përzier herë pas here me lugë druri derisa kumbullat të zbuten plotësisht. Gati 1 orë apo 1 orë e gjysmë.
3
Nga fundi i shtojmë edhe kanellën, i jep një aromë shumë të mirë.

Ela Rexhmati ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 20 receta gatimi me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit nga Ela Rexhmati.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: