Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
marmalate pjeshke

Marmalatë pjeshke ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Marmalatë pjeshke. Receta e gatimit për marmalatë pjeshke është dërguar nga Ervina Saliu 20 korrik 2015. Fotot © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për marmalatë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim marmalatë pjeshke duke ndjekur udhëzimet në vijim

1014 shikime

marmalate pjeshke

Përbërësit

1 kg pjeshk ( unë përdora 500 gr me push dhe 500 gr pa push )

1 gotë uji me ujë

lëng limoni

sheqer ( masa pak më poshtë )

Përgatitja

1

Lajmë pjeshkët, i qërojmë lëkurën, i presim në feta, i shtojmë ujin dhe i ziejm gjer sa të zbuten 10-15 minuta.

2

Më pas i shtypim mirë dhe i masim me gotë ose filxhan sa mbushen dhe hedhim një gotë më pak nga masa pjeshkëve ( psh nëse janë 5 gota nga pjeshkët i hedhim 4 gota sheqer )

3

I vendosim të ziejn gjer sa të trashet mirë, në fund i hedhim 1 lugë lëng limoni

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: