Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Turshi speca me gjize

Turshi speca me gjizë ( Receta gatimi nga Silvana Belishaku )

Eshtë koha për përgatitjen e turshive. Turshi speca me gjizë është një nga gatimet tradicionale shqiptare ideale për të shoqëruar gatimet e thjeshta dimërore si një pjatë me fasule apo edhe për të shërbyer si meze shoqëruese në pjata të tjera.

Mësoni si të përgatisim turshi speca me gjizë duke ndjekur udhëzimet në recetën e gatimit dërguar për KuzhinaIme.al nga Silvana Belishaku

Turshi speca me gjizë

9489 shikime
Turshi speca me gjize

Përbërësit

1 kg gjizë,
speca sa të duhen,
5 thelpi hudhër,
1 tufë majdanoz,
piper kokërr,
2 speca diegës,
500 gr kos,
kripë kokërr madhe,
vaj ulliri,
gjalp

Përgatitja

1
Lajmë specat, i fshijmë dhe i pastrojmë farat, më pas në tas të madh hedhim gjizën, unë përdora gjizë dele, ju si pas dëshirës, hedhim kosin, hudhrat e grira, majdanoz, piper kokërr dhe kripën,
2
i perziejmë të gjitha, më pas mbushim specat, i vendosim në një vazo ose enë tjetër, vendosim një shtresë speca, hedhim pak kripë, hedhim një shtresë gjizë, më pas pak vaj ulliri, kështu vazhdojmë të gjithë procesin.
3
Pasi i kemi mbaruar hedhim 50 gr gjalp të shkrirë, sipër e mbydhim enën dhe e vendosim në ambjent ku nuk ka shumë dritë, i lemë rreth 2 javë dhe janë gati për servirje. Ju bëftë mirë

Receta e gatimit për turshi speca me gjizë është dërguar nga Silvana Belishaku 26 gusht 2015. Foto © Silvana Belishaku

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Silvana Belishaku klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për turshi klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

 

Silvana Belishaku ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Silvana Belishaku.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: