Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Shendetlie

Shëndetlie ( Receta gatimi nga Silvana Belishaku )

9130 shikime

Shendetlie

Përbërësit

600 gr miell,

5 kokrra vezë,

200 gr mjalt,

200 gr arra,

100 gr sheqer,

150 gr gjalp,

1/2 pako pluhur për ëmbëlsira,

pak kripë,

4 gota sheqer ,

Për shërbetin:

3 gota ujë,

aromë karafili dhe lëkura portokalli,

Përgatitja

1

Në tepsi hedhim miellin, sheqerin dhe pluhurin për ëmbëlsira, pak kripë, i përziejm mirë dhe në mes të tepsisë formojmë një boshllëk,

2

hedhim vezët mjaltin, gjalpin, dhe formojmë brumin, pasi është formuar brumi hedhim arrat e shtypura në copa, i përziejm mirë,

3

më pas marim një tepsi e lyejm me gjalp, hedhim brumin në tepsi e hapim mirë me dorë, sipër e lyejm me të verdhë veze, e pjekim për reth një orë në furrë të nxehur 150 gr, sa të marë ngjyrë kafe të errët, përgatisim shërbetin,

4

e lemë të ziej për 10 minuta, pasi ka zier ja hedhim shëndetilisë, shëndetlia e ftohur, shërbeti duhet i nxehtë, e mbulojmë dhe e lemë të regjet. Ju bëftë mirë

Receta e gatimit për shëndetlie është dërguar nga Silvana Belishaku 4 dhjetor 2014. Foto © Silvana Belishaku

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Silvana Belishaku klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për shëndetlie klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Silvana Belishaku ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Silvana Belishaku.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: