Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
patellxhane turshi

Patëllxhanë turshi ( Receta gatimi nga Silvana Belishaku )

Eshtë koha për përgatitjen e turshive. Patëllxhanë turshi është një nga gatimet tradicionale shqiptare ideale për të shoqëruar gatimet e thjeshta dimërore si një pjatë me fasule apo edhe për të shërbyer si meze shoqëruese në pjata të tjera. Kjo është një nga 10 + recetat e gatimit për turshi dhe gogozhare dërguar në KuzhinaIme.al.

Patëllxhanë turshi

21314 shikime
patellxhane turshi

Përbërësit

1 kg patëllxhan të vegjël,
500 gr speca të kuqe,
500 ml vaj ulliri,
2 gota ujë,
1 gotë uthull,
2 filxhanë kafeje me kripë
gjethe dafine,
hudhra,
majdanoz,
piper kokërr i zi,
sipas dëshirës spec djegës

Përgatitja

1
Lajmë specat, patëllxhanët, i grijmë në rripa të hollë, më pas në një tenxhere hedhim ujë, e vemë të ziej, më pas e heqim nga zjarri, hedhim patëllxhanët, i lemë për 4 orë,
2
i derdhim ujin dhe i kullojmë mirë, fillojmë ti shtrojmë në vazo duke hedhur nga një shtresë speca, patëllxhanët, erezat dhe nga pak kripë kokërr madhe dhe kështu veprojmë,
3
më pas në një enë hedhim ujin, uthullën dhe kripën e mbetur, i përziejm dhe ja hedhim vazos, shtojmë vajin e ullirit , i vulosim mirë dhe i lemë në vend të freskët për 10 ditë. Ju bëftë mirë

patellxhane turshi
Foto © Silvana Belishaku – Dërguar për KuzhinaIme.al 25 shtator 2013
patellxhane turshi
Foto © Silvana Belishaku – Dërguar për KuzhinaIme.al 25 shtator 2013

Receta e gatimit për patëllxhanë turshi  është dërguar nga Silvana Belishaku 25 shtator 2013. Fotot © Silvana Belishaku

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Silvana Belishaku klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për turshi klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Silvana Belishaku ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Silvana Belishaku.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: