Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Krostata me recel fiku

Krostatë me recel fiku ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Krostatë me recel fiku. Receta e gatimit për krostatë me reçel fiku është dërguar nga Leonora Pane 19 shkurt 2015. Fotot © Leonora Pane.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Leonora Pane klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim krostatë me reçel fiku duke ndjekur udhëzimet në vijim

Krostata me recel fiku

6244 shikime

Krostata me recel fiku

Përbërësit

300 g miell,

125 g gjalp,

100 g sheqer,

2 vezë,

400 g reçel fiku,

1 pako maja për ëmbëlsira

Përgatitja

1

Pasi ta keni zënë brumin dhe ta keni punuar mirë, një pjese të vogël të brumit hiqeni mënjanë për të vënë në fund sipër reçelit,

2

kurse pjesën tjetër hapeni në një petë të trashë dhe vendoseni në një tepsi ku më parë të keni vënë letër furre,

3

hidhni reçelin dhe hapeni në të gjithë sipërfaqen e petës,

4

merni pjesën tjetër të brumit dhe dekorojeni si në foto ose sipas dëshirës tuaj, futeni të piqet në furrë në 180° për 25 – 30 minuta. Ju bëftë mirë

Leonora Pane ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 150 receta gatimi si edhe plot foto me ide të bukura për dekorime pjatash për ditë të veçanta, të gjitha me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit dhe idetë e bukura nga Leonora Pane.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: