Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
sardele ne presion

Sardele në presion ( Receta nga Erjona Balla )

Sardele në presion. Receta gatimit është dërguar nga Erjona Balla 4 dhjetor 2014. Fotot © Erjona Balla

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Erjona Balla klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me sardele klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim  sardele në presion duke ndjekur udhëzimet në vijim

3481 shikime

sardele ne presion

Përbërësit

2 kg sardele

2 filxhan vaj ulliri

3 lugë gjelle uthull

1 kokër hudhër

1 lugë kafeje kripë

1 lugë kafeje piper i kuq jo djegës

rozmarinë e tharë

7 gjethe dafine

Përgatitja

1

Pastrojmë sardelet, i kriposim dhe i lemë të kullojnë tek kullesa e makaronave pastaj në tenxheren e presionit hedhim vajin e ullirit, kripë, rozmarinë, uthullën dhe shtrojmë gjethet e dafinës, mbi to vendosim sardelet duke i radhitur mirë qe gjatë zierjes të mos prishen në çdo shtresë shtijmë hudhra.

2

Kur kemi përfunduar së sistemuar sardelet në tenxheren e presionit shtojmë pak vaj ulliri dhe e mbyllim tenxheren dhe në momentin që merr valë i lemë të ziejnë për pak minuta, i lemë të ftohen dhe i servirim.

Erjona Balla ka dërguar në KuzhinaIme.al rreth 100 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Erjona Balla

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: