Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
makarona shtepie

Makarona shtepie në formë lule ( Receta gatimi nga Saimira )

Makarona shtepie në formë lule. Receta e gatimit për makarona shtëpie në formë lule është dërguar nga Saimira 19 shkurt 2015. Foto © Saimira

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për makarona klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim makarona shtëpie në formë lule duke ndjekur udhëzimet në vijim

340 shikime

makarona shtepie

Përbërësit

400 gr miell i zakonshëm

1 gotë uji me qumësht

2 vezë

Për mbushjen:

djath

rigon

Sipas dëshirës mund të mbushen në shumë mënyra, përshembull me mish të grirë, me spinaq, etj

Përgatitja

1

Zemë brumin, e punojmë mirë e mirë, e lemë të qetsohet rreth një orë, më pas hapim një petë jo shumë të hollë, vendosim sipër mbushjen larg njëra tjetrës mbushja qe ta presim me forma.

2

Hapim petën e dytë, e vendosim sipër petës që u vendos mbushja, më pas e presim me format që dëshironi. Vazhdojmë në këtë mënyre deri sa të mbarohet brumi.

3

Zjejm ujin në tenxhere të thellë, sapo uji të marë valë shtojmë makaronat pak nga pak. Ziejm makaronat rreth 5 apo 6 minuta, më pas i shërbejmë me salcë ose me kaçkavall të grirë nga sipër.

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: