Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
recel me karrota

Reçel me karrota ( Receta gatimi nga Saimira )

Reçel me karrota. Receta e gatimit  për reçel me karrota është dërguar nga Saimira 2 nëntor 2013. Foto © Saimira

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për reçel klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim reçel me karrota duke ndjekur udhëzimet në vijim

1517 shikime

recel me karrota

Përbërësit

1 kg karrota të pastruara

1 kg sheqer

1 litër ujë

2 bustina (paketime të vogla) me vanilje

10-15 kokra karafilka

150 – 200 gr bajame të pastruara nga lëkura

1 limon

Përgatitja

1

Presim bajamet me dy ose ne tre pjesë, marim karrotat dhe i pastrojmë mirë, i lajmë me ujë të bollshëm. Grijmë karrotat në rende, i vendosim në një tenxhere të madhe, mbushim me ujë deri në mes, shtojmë karrotat e grira, i lemë të zjejn 12 minuta. I kullojmë ujin që i ziem, (duhet ti kulloni shumë mirë mos mbeten lëngje).

2

Përgatitim shërbetin: Në një tenxhere shtojmë sheqerin, ujin, vaniljet, karafilkat, i lemë të ziejn mbas 25 minutave shtojmë lëngun e limonit, 10 minuta më vonë shtojmë edhe karrotat. I lemë të zjejn 15 minuta akoma, shtojmë edhe bajamet për 2-3 minuta akoma. Mbyllim zjarin dhe lemë reçelin (glikonë) të ftohet.

Kategoritë

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: