Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
buke per sanduice

Bukë për sanduiçë ( Receta gatimi nga Saimira )

Bukë për sanduiçë. Receta e gatimit për bukë për sanduiçë është dërguar nga Saimira 18 tetor 2015. Foto © Saimira

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për panine klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim bukë për sanduiçë duke ndjekur udhëzimet në vijim

2442 shikime

buke per sanduice

Përbërësit

1 1/4 gotë qumësht të vakët

25 ml maja birre

2 lugë sheqer

Kripë

1 kokërr vezë + edhe një vezë për lyerjen nga sipër

60 gr gjalp

500 gr miell

Përgatitja

1

Perzjejm në një enë qumështin, vezën, majanë, sheqerin. gjalpin, i lemë për pak minuta të qetësohen.

2

Shtojmë miellin pak nga pak, kripën, punojmë me dorë për 7 minuta. Brumi ngjitet në duar, por kështu duhet që të arrijmë ta punojmë lyejm duart me vaj.

3

E lemë brumin rreth 1 orë të dyfishohet, më pas lyejm duart me vaj dhe e ndajmë në kuleç sa një kokërr mandarine.

4

Shtrojmë në tepsi letër furre, renditim kuleçët, i mbulojmë nga sipër me plasmas kuzhine dhe presim 30 minuta para pjekjes të fryhen.

5

Pjekja në 180 gradë për 20 minuta, sapo i nxjerim nga furra i mbulojmë me picetë sa të ftohen. ( nga sipër para pjekjes lyeni me vezë, mund të shtoni edhe pak kaçkavall të grirë ose susam )

Kategoritë

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: