Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Pengjire - Saimira - KuzhinaIme.al

Pengjire ( Receta gatimi e dërguar nga Saimira )

Pengjire, një ëmbëlsirë popullore. Receta e gatimit për pengjire është dërguar nga Saimira 2 dhjetor 2014. Foto © Saimira

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim pengjire duke ndjekur udhëzimet në vijim

21040 shikime

Pengjire - Saimira - KuzhinaIme.al

Përbërësit

6 kokrra vezë

3 filxhanë kafeje me sheqer

3 filxhanë kafeje me vaj lule dielli

6 filxhanë kafeje me miell

1 lugë lëng limoni

2 lugë kafeje baking powder ose sodë

Për shërbetin:

2 gota e gjysëm uji me sheqer

3 gota ujë

1 lugë lëng limoni

Përgatitja

1

Rrahim të bardhat e vezëve sa të shkumohen, shtojmë te verdhat e vezëve, vazhdojmë rrahjen akoma për 5 minuta.

2

Më pas shtojmë sheqerin duke e rrahur, shtojmë vajin, lëngun e limonit, vazhdojmë rrahjen.

3

Shtojmë miellin pak e nga pak, më pas baking powder. Rrahim edhe pak e më pas në tepsi të lyer me vaj shtrojmë masën (tepsia e zakonshme e furrës).

4

Pjekim në 170 gradë rreth 40 minuta. Shtojmë sheqerin në tenxhere, ujin, lëngun e limonit dhe ziejmë për 7 minuta. Shërbetin nuk e hedhim mbi ëmbëlsirë të nxetë por të jetë i vakët, po ashtu dhe ëmbëlsira të jete e vakët.

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: