Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Revani me kos

Revani me kos ( Receta gatimi nga Silvana Belishaku )

Revani me kos. Receta e gatimit për revani me kos është dërguar nga Silvana Belishaku 8 dhjetor 2014. Fotot © Silvana Belishaku

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Silvana Belishaku klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për revani klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim revani me kos duke ndjekur udhëzimet në vijim

26867 shikimeRevani me kos

Përbërësit

4 vezë,

2 gota kos,

3 gota miell,

1 / 2 gotës me niseshte,

1 gotë sheqer,

1 / 2 gote me gjalp,

1 pako fryrës ëmbëlsirash,

lëkurë të grirë portokalli,

pak kripë,

Për shurupin:

4 gota sheqer,

3 gota ujë,

karafil dhe lëkura limoni për aromë,

Përgatitja

1

Rrahim vezët me sheqerin sa të bëhen shkumë, më pas hedhim kosin gjalpin, i rrahim mirë, hedhim miellin të përzier me niseshte, pluhurin për ëmbëlsira dhe pak kripë, i rrahim akoma, hedhim lëkurën e portokallit,

2

më pas e hedhim në tepsi të lyer me gjalp, e pjekim në 180 gradë për 45 minuta,

3

më pas bëjmë shërbetin, e lemë të ziej 10 minuta, e ftohim revaninë dhe i hedhim shërbetin të ngrohtë. E mbulojmë me tepsi dhe e lemë të ftohet

Silvana Belishaku ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Silvana Belishaku.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: