Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Revani me kos

Revani me kos ( Receta gatimi nga Silvana Belishaku )

Revani me kos. Receta e gatimit për revani me kos është dërguar nga Silvana Belishaku 4 tetor 2013. Foto © Silvana Belishaku.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Silvana Belishaku klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për revani klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim revani me kos duke ndjekur udhëzimet në vijim

9887 shikime

Revani me kos

Përbërësit

3 kokrra vezë,

3 gota miell,

2 sheqer,

1 vanilje,

1 fryrës ëmbëlsirash,

lëkurë limoni,

100 gr gjalp,

100 gr vaj,

1 gotë kos.

Për sherbetin:

3 gota sheqer,

2 gota ujë,

lëkurë limoni për aromë,

karajfil.

Përgatitja

1

Rrahim të gjithë përbërësit me mikser, e hedhim masën në tepsi, e fusim të piqet në furrë 180 gradë për 40 minuta, ndërkohë bëjmë gati shërbetin, hedhim sheqerin ujin lëkurën e limonit, karajfil.

2

Në momentin që fillon të ziej, e lemë 5 minuta, hedhim 1 lugë lëng limoni, e lemë të ftohet pak dhe ja hedhim revanisë.

3

Kujdes revanija duhet të jetë e ftohtë, shërbeti i ngrohtë. Ju bëftë mirë

Silvana Belishaku ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Silvana Belishaku.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: