Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
torte me krem djathi

Kek me krem djathi ( Receta gatimi nga Bukurie Nexhipi )

Kek me krem djathi. Receta e gatimit për kek me krem djathi është dërguar nga Bukurie Nexhipi 31 tetor 2015, Foto © Bukurie Nexhipi

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për kek klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim kek me krem djathi duke ndjekur udhëzimet në vijim

1508 shikime

torte me krem djathi

Përbërësit

2 gota miell

1 gotë sheqer

4 vezë

200 gr gjalp

1 pluhur për pjekje ( Baking powder )

1 karrotë

1 lugë kafeje me kanellë

fruta të thata dhe fara të ndryshme sipas dëshirës

Për kremin

1 Philadelphia

2 lugë gjelle mjaltë

1 bustinë vanilje

2-3 lugë gjalp

Përgatitja

1

Vezët, gjalpin dhe sheqerin e trazojmë deri sa të bëhen një mase e sheqeri të ketë shkrirë. Shtojmë frutat e thata, kanellën dhe karrotën qe e grijmë në rende. Miellin e përziejm me sodën dhe pak kripë, e shtojmë edhe këtë te masa e vezëve, e përziejm mirë dhe e pjekim në 180 gradë C për 35-40 minuta.

2

Djathin Philadelphia e përziejm me mjaltin vanilje dhe 2-3 lugë gjalp. E vendosim në frigorifer deri sa keku të jetë gati. Kur keku të jetë ftohur i hedhim masën e kremit sipër dhe fruta të thata. Ju bëftë mirë

Bukurie Nexhipi ka dërguar në KuzhinaIme.al 69 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: