Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
recel gliko fiku

Reçel ( gliko ) fiku ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Receta e gatimit për reçel ( gliko ) fiku është një nga më të kërkuarat në sezonin gusht-shtator. Në këtë recetë gatimi për reçel ( gliko ) fiku dërguar nga Natasha Velia janë përdorur fiq të bardhë. Kjo është një nga 5 + recetat e gatimit për reçel fiku dërguar në KuzhinaIme.al.

3515 shikime
recel gliko fiku

Përbërësit

1 kg fik
2 gota uji me sheqer

Përgatitja

1
Mundësisht fiku të këputet me pak bisht. Në një tenxhere hedhim fiqtë dhe mbi të hedhim sheqerin dhe i lemë per 24 orë.
2
Pastaj e vemë në zjarr dhe i hedhim gjysëm gote ujë. E ziejm në zjarr të ngadaltë duke e trazuar me ngadalë në mënyrë që të mos prishen kokrrat.
3
E lemë në zjarr për gjysëm ore dhe e heqim. E lemë në qetësi rreth 4-5 orë Pastaj e vemë përseri në zjar deri sa të trashet lëngu, i hedhim pak limontoz dhe e heqim.

recel fiku
Foto © Natasha Velia dërguar për KuzhinaIme.al 5 gusht 2016
recel fiku
Foto © Natasha Velia dërguar për KuzhinaIme.al 5 gusht 2016

Receta gatimit për reçel ( gliko ) fiku është dërguar nga Natasha Velia 5 gusht 2016. Fotot © Natasha Velia

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Natasha Velia klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për reçel klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

 

Natasha Velia ka dërguar në KuzhinaIme.al 40 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj, kryesisht gatime tradicionale Përmetare. Natasha ka edhe restorantin e saj në Përmet. "Restorant Velia". Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Natasha Velia.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: