Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
pite familjare

Pite familjare me gjizë ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Pite familjare me gjizë. Receta gatimit është dërguar nga Natasha Velia 24 korrik 2016. Fotot © Natasha Velia

Kjo pite është shumë e shpejt, mbushja brenda mund të behet me çfardo lloj ushqimesh që keni ne frigorifer që nga perimet, sallamrat e ndryshme, kerpudhat e deri tek mishrat e ndryshme.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Natasha Velia klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për pite klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim pite duke ndjekur udhëzimet në vijim

5764 shikime

pite familjare

Përbërësit

Për piten:

500 gr miell,

1 filxhan kafeje me vaj,

1 gotë qumësht,

kripë,

maja buke dhe me majën e gishtave pak sodë buke për të ,bajtur të butë.

Përgatitja

1

Hapim miellin, hedhim kripën, vajin, sodën dhe majanë të tretur në qumësht të ngrohtë

2

Zemë brumin dhe e lemë të vi. Pasi ka ardhur e ndajmë në dy kuleç, hapim petën e parë të hollë, e shtrojmë në tepsi hedhim mbushjen.

3

Rahim 3 kokrra vezë me 1 gotë qumësht, hedhim 200 gr gjizë, 100 gr djath kaçkavall të grirë, vendosim petën tjetër, i kthejmë anët, e shtypim me gisht. E vemë në furrë të nxehur më parë në temperaturë 250 gradë për 10 minuta. Ju bëftë mirë.

Natasha Velia ka dërguar në KuzhinaIme.al 40 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj, kryesisht gatime tradicionale Përmetare. Natasha ka edhe restorantin e saj në Përmet. "Restorant Velia". Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Natasha Velia.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: