Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Qumeshtor pa pete

Qumështor pa petë ( Receta gatimi nga Brikena Metaj )

Qumështor pa petë. Receta gatimit për qumështor pa petë është dërguar nga Brikena Metaj 21 tetor 2014. Fotot © Brikena Metaj

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Brikena Metaj klikoni këtu
  • Për të tjera recata gatimi për qumështor klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Mësoni si të përgatisni qumështor pa petë duke ndjekur udhëzimet në vijim

8775 shikime
Qumeshtor pa pete

Përbërësit

1 250 ml qumësht
6 kokrra vezë
4 lugë niseshte
2 lugë miell
4 lugë sheqer
2 lugë mjaltë
1 lugë gjalpë
Pak kripë

Përgatitja

1
Rrahim vezët me mixer. Shtojmë një nga një të gjithë përbërësit e tjerë përveç gjalpit.
2
Vendosim tenxheren në zjarr dhe e lëmë derisa përzierja të mpikset duke e përzier vazhdimisht.
3
Kthejmë në tepsi të lyer me gjalpë dhe pjekim në furrë të parangrohur në 180 gradë.
4
Nqs përdorim tavë qelqi pirex, e ngrohim paraprakisht në furrë para se të hedhim përzierjen e nxehtë.

Brikena Metaj ka dërguar në KuzhinaIme.al 43 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: