Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Qofte me bukë - Brikena Metaj - KuzhinaIme.al

Qofte me bukë ( Receta gatimi nga Brikena Metaj )

Qofte me bukë. Receta e gatimit për qofte me bukë është dërguar nga Brikena Metaj 26 tetor 2014. Fotot © Brikena Metaj

Keni bukë të mbetur dhe nuk dini si ta përdorni? Në kuzhinë asgjë nuk hidhet, ndaj përgatitni qofte me bukë!!! Të adhurueshme e shumë të shijshme. Një mënyrë e shkëlqyer për të ricikluar bukën e mbetur për disa ditë, por të përkryera edhe nëse përgatiten me bukë të freskët. Krokante nga jashtë e të buta brenda, vërtet të jashtëzakonshme.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për qofte klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim qofte me bukë duke ndjekur udhëzimet në vijim

Qofte me bukë - Brikena Metaj - KuzhinaIme.al

19171 shikime

Qofte me bukë - Brikena Metaj - KuzhinaIme.al

Përbërësit

300 g bukë

120 g qumësht

50 g parmixhano e grirë

50 g proshutë

50 g djath i bardhë

Një vezë

Majdanoz

Kripë, piper

Galetë (bukë e thërmuar)

Vaj luledielli

Përgatitja

1

Lagim bukën me qumështin, presim disa minuta sa të zbutet. Ndërkohë presim proshutën dhe djathrat, rrahim vezën me pak kripë dhe grijmë kaçkavallin.

2

Bukën e zbutur me qumësht e shtrydhim dhe thërrmojmë me duar, shtojmë vezën, djathrat, proshutën dhe majdanozin. Përziejmë mirë.

3

Formojmë topa të vegjël që i kalojmë në galetë dhe i skuqim në vaj derisa të marrin ngjyrë të artë.

4

I vendosim në letër kuzhine për të thithur yndyrën e tepërt dhe i shërbejmë. Janë të shijshme si të ngrohta edhe të ftohta.

Brikena Metaj ka dërguar në KuzhinaIme.al 43 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: