Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
pule me pershesh

Pulë me përshesh ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Pulë me përshesh. Receta gatimit është dërguar nga Natasha Velia 14 korrik 2016. Foto © Natasha Velia

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Natasha Velia klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me mish pule klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim pulë me përshesh duke ndjekur udhëzimet në vijim

1478 shikime

pule me pershesh

Përbërësit

Pulë 1 Kg

Qepë 2 kokrra

dhjosmë, piper, kripë, vaj, gjalp.

Për kulaçin:

1 kg miell,

1 filxhan vaj,

kripë,1 lugë çaji me sodë.

Përgatitja

1

Përgatitim kukaçin dhe e pjekim në temperaturë 200 gradë për 1orë, e heqim dhe e lemë të ftohet.

2

Presim pulën, e vemë në zjarr, hedhim një lugë gjalp dhe pak vaj, hedhim qepët e grira dhe i kaurdisim pak, hedhim ujë dhe e lemë të ziej deri sa të bëhet gati, i hedhim kripë, piper dhe dhjosmë.

3

Thërmojme kulaçin, i hedhim pak gjalp, e kaurdisim pak dhe i hedhim lëngun e pulës, e mbulojmë me kapak dhe e heqim nga zjarri. Në pjatë hedhim përshesh dhe thelat e pulës dhe pak dhjosmë. Ju bëftë mirë.

Natasha Velia ka dërguar në KuzhinaIme.al 40 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj, kryesisht gatime tradicionale Përmetare. Natasha ka edhe restorantin e saj në Përmet. "Restorant Velia". Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Natasha Velia.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: