Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
muffins

Muffins ( Receta gatimi nga Brikena Metaj )

Muffins. Receta e gatimit për muffins është dërguar nga Brikena Metaj 19 prill 2014. Foto © Brikena Metaj

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim muffins duke ndjekur udhëzimet në vijim

5236 shikime

muffins

Përbërësit

4 vezë

160 g gjalpë

180 g miell

40 g niseshte

50 g qumësht

Lëkurë portokallli

3 lugë të vogla maja ëmbëlsirash

Pak kripë

Përgatitja

1

Rrahim me mixer gjalpin me 80 g sheqer. Në një tjetër enë rrahim vezët me 80 g sheqer, bashkojmë dy përzierjet duke hedhur vezët e rrahura në enën ku kemi gjalpin dhe vazhdojmë të përziejmë.

2

Mbi masën e përgatitur shtojmë lëkurën e portokallit, miell, niseshte, maja, kripë dhe zbutim me pak qumësht (nëse është e nevojshme).
Përziejmë mirë, hedhim në forma dhe pjekim në 175 o për 20 minuta.

Brikena Metaj ka dërguar në KuzhinaIme.al 43 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: