Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Qumeshtor Klumushtore

Qumështor (Klumushtore) ( Receta gatimi dërguar nga Luljeta Gjyzeli )

Qumështor (Klumushtore). Këtë recetë e ka bërë nena ime Hena Demo ju lutem brënda mundësisë ta publikojeni me këtë emër. Receta gatimit është dërguar nga Luljeta Gjyzeli 25 tetor 2015. Foto © Luljeta Gjyzeli.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Luljeta Gjyzeli klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi tradicionale të çamërisë klikoni këtu
  • Për të tjera recata gatimi për qumështor klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Mësoni si të përgatisim qumështor duke ndjekur udhëzimet në vijim

7657 shikime

Qumeshtor Klumushtore

Përbërësit

350 gr miell

1,5 litër qumësht

4 kokra vezë

80 gr gjalp

2 lugë gjelle kos

150 gr sheqer

Vaj ulliri

Përgatitja

1

Me 150 gr miell zemë brumin, me vaj dhe pak kripë, e punojmë, e lemë të vijë për një orë .

2

Vemë 1 litër qumësht të ziejë dhe me gjysmën e qumëshit njomim 200 gr miell, mbasi ka zier qumështi e hedhim, e trazojmë, shtojmë edhe gjalpin.

3

E heqim nga zjarri, e lemë të ftohet pak dhe i shtojmë 2 lugë kos që të na pritet qulli.

4

Në një enë rrahim vezët fort, hedhim sheqerin dhe e përziejmë fort sa të shkrijë sheqeri (bëhet edhe me kripë si mbas dëshirës).

5

Masën e përgatitur e hedhim te qulli, e përziejmë të bëhet një trup. Me brumin që zumë hapim 3 petë të mëdha, i shtrojmë në tepsi një e nga një duke i pikuar me vaj.

6

Qullin e përgatitur më lart e hedhim te petët.

7

Petët që kanë dalë nga tepsia i kthejmë nga brenda tepsisë, në mes formohet një rreth.

8

Rrahim një vezë me pak sheqer dhe e hedhim në mes të tepsisë që na ka mbetur pa mbuluar me petë, si në foto, piqet në 180 gr. Ju bëftë mirë

Luljeta Gjyzeli ka dërguar në KuzhinaIme.al 16 receta gatimi në me fotot origjinale të gatimeve të saj, midis tyre disa receta gatimi tradicionale të çamërisë. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Luljeta Gjyzeli.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: