Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
lazanja me perime

Lazanja me perime ( Receta gatimi nga Erjona Balla )

Lazanje me perime. Receta gatimit është dërguar nga Erjona Balla 9 mars 2016. Foto © Erjona Balla

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Erjona Balla klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për lazanja klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim  lazanja me perime duke ndjekur udhëzimet në vijim

2229 shikime

lazanja me perime

Përbërësit

500 gr petë

2 kunguj

1 patëllxhan

2 karrota

2 qepë

4 thelpi hudhër

1 spec i kuq

1 spec jeshil

300 gr kërpurdha

3 degë selino

1 lt beshamel

300 gr djath mocarel

200 gr djath parmixhan

Vaj ulliri

600 gr salcë domate

Kripë dhe piper

Përgatitja

1

Në një tenxhere me vaj ulliri shtojmë perimet e forta si: karrotën, selinon, qepën, hudhrat dhe specat të prera në kubikë mesatar.

2

Pasi të jenë zbutur perimet shtojmë kungullin, kërpurdhat dhe patëllxhanin dhe i kaurdisim për 8 minuta, më pas shtojmë kripë dhe piper dhe salcën dhe i lemë të ziejnë deri sa të lidhen perimet me salcën.

3

Në tepsi shtrojmë një shtresë me salcën beshamel dhe vendosim petat të thata, shtojmë perimet, më pas beshamelen dhe djath mocarel dhe parmixhan.

4

Po kështu veprojmë edhe me petat e tjera, shtresën e fundit të petës e mbulojmë me beshamel dhe 2 llojet e djathrave.
E pjekim në 250 °C për 40 minuta

P.s Une u kam shtuar edhe 200 gr spinaq, por ju veproni sipas dëshirës.

Erjona Balla ka dërguar në KuzhinaIme.al rreth 100 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Erjona Balla

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: