Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Krem karamel - Brikena Metaj - KuzhinaIme.al

Krem karamel ( Receta gatimi nga Brikena Metaj )

Krem karamel. Receta gatimit për krem karamel është dërguar nga Brikena Metaj 28 mars 2014. Foto © Brikena Metaj.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për krem karamel klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim krem karamel duke ndjekur udhëzimet në vijim

8080 shikime

Krem karamel - Brikena Metaj - KuzhinaIme.al

Përbërësit

Për 4 gota qumësht:

miell 2 lugë gjelle

sheqer 4 lugë gjelle

vezë 2 kokërr

Përgatitja

1

Ziejmë qumështin pasi kemi hequr menjanë një gotë.

2

Ndërkohë rrahim vezët me sheqer, shtojmë miellin, pak qumësht dhe përziejmë.

3

E shtojmë përzierjen në qumështin në zjarr.

4

Trazojmë sa të marrë valë dhe të mpikset.

5

E heqim nga zjarri dhe hedhim në të vanilje ose aroma të tjera si lëkurë portokalli, limoni etj.

6

Përgatitim karamelin: Shkrijmë pak sheqer pa e lënë të nxehet shumë dhe e hedhim në fundin e formave.

7

Mbi të shtojmë kremin e përgatitur.

8

Pasi ftohen mirë përmbysen dhe janë gati për t’u servirur. Ju bëftë mirë!

Brikena Metaj ka dërguar në KuzhinaIme.al 43 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Brikena Metaj.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: